"Џокер" го освои Златниот лав во Венеција PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 07 септември 2019
djoker1q.jpg„Џокер“ на американскиот режисер Тод Филипс со Хоaкин Феникс во главната улога освои Златен лав на 76. Венециски филмски фестивал. Гран при на жирито на чело на аргентинската режисерка Лукреција Мартел доби филмот „Обвинувам“ на Роман Полански, а наградата ја прими неговата сопруга Емануел Сење.

„Џокер“ и „Обвинувам“ важеа за фаворити од почетокот на фестивалот, и добиваа одлични рецензии од критичарите.

Сребрен лав за најдобар режисер доби шведскиот автор Рој Андерсон за „За бесконечното“.

Лука Маринели е прогласен за најдобар актер за улогата во „Мартин Идн“ на Пјетро Маричели. Тој ја посвети наградата на сите морнари кои спасуваат животи на бегалците.

Најдобра актерка е Аријан Аскарид за „Глорија мунди“ на Робер Гедигијан. Таа ја посвети наградата на сите души на удавените бегалци кои останаа на дното на Медитеранот, и кажа дека и самата е дете на бегалци кои се доселиле во Франција.

Специјална награда на жирито доби „Мафијата веќе не е тоа што беше“ на Франко Мареско.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive