Почина бившиоит претседател на Зимбабве Мугабе PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 06 септември 2019
mugabe1q.jpgДолгогодишниот претседател на Зимбабве Роберт Мугабе почина на 95 години, две години откако беше симнат од власта со државен удар. Тој починал по долго боледување и од април се лекуваше во Сингапур.

Мугабе победи на првите избори откако Зимбабве се здоби со независност, станувајќи премиер во 1980 година, а седум години подоцна ја укина оваа функција и стана претседател. Во првите години на власт, тој го отвори здравството и образованието за црното мнозинство во земјата, но неговата контроверзна реформа на земјиштето доведе до економски колапс и последните години од неговото владеење беа обележани со тиранија, корупција и злоупотреби.

Тој беше затворен во 1964 година на повеќе од една деценија и уште додека беше во затвор беше избран за претседател на Африканската национална унија на Зимбабве, воена организација која се бореше против белото малцинство во тогашната Родезија, која во 1980 година беше преименувана во Зимбабве.

Мугабе беше соборен од власта во ноември 2017, откако го смени својот долгогодишен сојузник, потпретседателот Мнангагва.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive