Димитров го елиминира Федерер од УС Опен PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 04 септември 2019
dimiop1q.jpgГригор Димитров го елиминираше петкратниот шампион Роже Федерер во четвртфиналето на Отвореното првенство на САД, откако во трилер-меч го совлада со 3:6, 6:4, 3:6, 6:4, 6:2.

Ова е голем камбек во кариерата на бугарскиот тенисер, кој своевремено го следеше прекарот Бејби Фед, но по слаби две сезони, во Њујорк дојде како 78. играч на светската ранг-листа. Ова, исто така, е негова прва победа во осумте дуели со Федерер, кој побара лекарски третман за грбот во финишот на мечот.

„Цело време чувствував болка, но бев способен за игра. Разочаран сум, зашто мислам дека играв добро. Пропуштив голема шанса“, изјави Федерер, кој и лани испадна од играч кој не е меѓу првите 50.

Ова го остава Рафаел Надал како голем фаворит за 19. гренд слем титула, но прво денеска треба да го помине Аргентинецот Шварцман во четвртфиналето. Димитров, пак, во полуфиналето се среќава со петтиот носител Данил Медведев, што значи дека во финалето ќе има барем еден играч кој никогаш не освоил гренд слем титула.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive