Џонсон го загуби мнозинството во британскиот парламен PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 03 септември 2019
dzonson1w.jpgБорис Џонсон го загуби мнозинството во британскиот парламент откако пратеникот Филип Ли премина во редовите на Либералните демократи во пресрет на гласањето за иднината на спроведувањето на брегзит, кое може да доведе до нови избори во Велика Британија.

Ли се пресели во редовите на опозицијата во моментите кога Џонсон го брифираше парламентот за неодамнешниот самит на Г7. Со тоа се промени односот на силите во парламентот и опозицијата стана мнозинство, со 320 наспроти 319 пратеници.

„Владата продолжува да форсира штетен брегзит на непринципиелен начин, ризикувајќи ги животите и благосостојбата на луѓето“, ја појасни Ли својата одлука.

Тој го обвини Џонсон дека ја заразил Конзервативната партија со англиски национализам и популизам во очајничкиот обид да ја извлече Британија од ЕУ.

Џонсон вети дека ќе го спроведе брегзит до крајниот рок на 31 октомври со или без постигнат договор, но и најави итни парламентарни избори на 14 октомври, доколку пратениците успеат да го спречат во тоа.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive