БМВ создаде најцрн автомобил на светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 28 август 2019
crn1b1q.jpgБМВ создаде вантаблек верзија на своето купе „X6“, испрскан со најцрниот црн пигмент на светот, кој апсорбира 99% светлина.

Според германскиот автогигант, ова е прв и единствен автомобил на светот прекриен со материјалот вантаблек ВБх2 и тој ќе биде претставен на претстојниот автосаем во Франкфурт, што ќе се одржи од 12 до 22 септември.

Ексклузивните права на пигментот вантаблек ги поседува уметникот Аниш Капур, но ВБх2 е нешто поразличен материјал. Тој и натаму важи за суперцрн, но овозможува мала рефлексија од секој агол.

„Сфативме дека не би функционирало доколку го ставиме оригиналниот вантаблек материјал, бидејќи би се изгубило секакво чувство на тридимензионалност. ВБх2 со својот еден процент рефлексија доволно го нагласува обликот на возилото. Тоа одлично изгледа на Х6 поради неговите големина и карактеристичен облик“, изјави Бен Џенсен, изумителот на вантаблек.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive