Промоција на "Херојска / еротска книга" во "Шила" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 22 август 2019

herojska1qq.jpgВо недела, 25. август од 20 до 21 часот во кафѐ и бар “Шила“ македонската поетеса Марта Маркоска ќе ја промовира својата најнова книга “Херојска/еротска книга“ во издание на “Матица Ексклузив.“

 

"Гласот на Маркоска е глас кој се судира сам со себе, смел и еротски, извлечен од, и верен на, древната почва по која чекори авторката – завиткан во Орфејска магла и одминува со милиони милји на час какви било буржоаски замисли за вулгарното или несмасното. Сега ќе видиме што можат магнетските полиња да им направат на мозокот и телото – да ги излечат и да ги инспирираат, да ги поттикнат и да ги поитаат. Овие песни се еден вид земјена акупунктура, смислена од жена која се има качувано по истите тракиски ридови и речни брегови по кои оделе менадите и древните свештенички, "с е вели во дел на рецензијата за книгата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive