Манастирот "Сите светии" во Лешани неколку дена е без... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 22 август 2019

sitesvetii2q.jpgМанастирот Сите светии во селото Лешани,Дебарца,единствена на Балканот кој им е посветен сите светители,неколку  дена е без вода,соопштија од манастирот.

“Веќе неколку денови и Манастирот и народот се оставени без вода на овие високи температури. Незамисливо е во 21 век, земја како нашата татковина, која е индустриски и културно развиена, да се соочуваме со проблем на немање вода за основен живот.Во летниот период сите години наназад, така и оваа, не се известува за рестрикциите за вода кои ги воведува Општината Дебрца и согласно тоа и народот и Манастирот се оставени на милост и немилост на луѓето кои ја контролираат водата”,велат во Манастирот.

 

Старата црква на манастирот посветена на „Сите Светци“ потекнува од 1452 година, кога биле удрени нејзините темели на постара црква, која се претпоставува дека потекнува од IX век. Подоцна, била подигната и нова поголема црква посветена, исто така, на „Сите Светци“ веднаш до старата помала црква.

Лешанскиот манастир е единствениот манастирски комплекс посветен на „Сите Светители“ во Македонија, но и на Балканот.

Последни измени ( четврток, 22 август 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive