Стефаноски својата Итака сакаше да ја најде во Охрид PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 20 август 2019
itaka1q.jpgДа се донесе „Одисеј“ на Охридско лето и да се соберат сите овие луѓе беше како составување мозаик од камчиња, кои пред 5-6 години се растуриле по светот, кажа селекторот на драмската програма Александар Поповски, кој е и режисер на претставата со која вечерва се затвора фестивалот.

„Овие луѓе патуваат, играат и настапуваат насекаде низ светот и воопшто не е едноставно да ги соберете на едно место. Желба ми беше поради Горан Стефановски оваа претстава да ја играме токму во Охрид и тој тука, на своевиден начин, да ја најде својата Итака. Не се надевав дека ќе успеам во тоа, но одговорот на сите уметници на кои им се обратив беше фасцинантен. Сите тие откажаа и снимања и патувања за да се соберат тука и да ја одиграме оваа претстава. Тоа се работи што ми кажуваат дека вреди што се занимавам со оваа професија”, кажа Поповски на денешната прес-конференција.

Српскиот актер Светозар Цветковиќ, кој го игра Зевс, вели дека процесот на создавање на претставата оставил трага врз сите кои се дел од неа, како во нивните животи, така и во професионалниот ангажман.

„Од последната изведба на ‘Одисеј‘ пред пет години се случија толку многу настани во нашите животи, театарот и во овој свет, во кој веќе го нема Горан. Режисерот Поповски нѐ собра повторно во чест на Стефановски. По временска дистанца од пет години, можам да кажам дека со првото соочување со текстот воопшто не бев свесен колку сме пред времето во кое живеевме тогаш и оти, за жал или за среќа, со таа претстава сме пред времето на сѐ она што се случува во театарскиот живот на овие простори. Оттаму, тоа што го направивме и што ќе го изведеме вечерва има причина да постои и во иднина и да претставува театар кој е вистински печат како на Горан Стефановски, така и на Поповски”, рече Цветковиќ.

Хрватскиот актер Озрен Грабариќ публиката ќе го види во главната улога на Одисеј.

„Во текстот на Горан има една реченица дека ‘Итака никогаш не била цел за себе, туку целта било самото патување‘. Затоа ми се чини логично и убаво и Горан и ‘Одисеј‘ и оваа дива орда да продолжат да патуваат и понатаму“, порача Грабариќ.

Ова е копродукциски проект на „Гавела“ од Загреб, „Улисис“ од Бриони, Српски народен театар од Нови Сад, „Драма“ од Марибор, „Ателје 212“ од Белград, Стериин театар и на Театар Навигатор од Скопје.

Севкупната драмска програма во рамките на годинашното „Охридско лето“ му беше посветена на Горан Стефановски, кој почина во ноември минатата година.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Фатени ограбувачите на викенд станови и викендички
kradec500.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени 11 казнени дела  „тешка кражба“ , СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(35) како и против К.А.(48) за казненото дело „прикривање“, двајцата од Охрид.Тешките кражби, пријавениот С.Ѓ. ги извршил во периодот од 01.10.2019 до 21.01.2020 година во викенд-станови и куќи во Охрид, во приградските населби  Рача и Исток како и во викендици и хотел во близина на болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Тој користел подесен алат и физичка сила и одземал електрични апарати, бела техника, прехрамбени производи и пијалоци, уметнички слики  други предмети, кои потоа му ги давал како залог на второпријавениот К.А.
 
Откажано одбележувањето на светскиот ден на ретки...
retkibolesti1ww.jpgСо жалење ви соопштуваме дека за настанот за одбелешување на светскиот ден на ретки болести во Охрид МОРА ДА ГО ОТКАЖЕМЕ  по донесениот заклучок на денешната владина седница

Читај повеќе...
 
Во Сообраќајка тешко повреден пешак

svrohrid2q.jpgНа 27.02.2020 во 16 часот, пријавено е дека во Охрид на крстосницата со кружен тек од улицата „Македонски просветители“ со булеварот „Туристичка“, патничко моторно возило „Хундаи“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Р. (32) од Охрид, удрило во пешакот С.К.(45) од Охрид. Во незгодата С.К. се здобила со тешки телесни повреди по што била пренесена во специјалната болница “Св.Еразмо“-Охрид за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР-Охрид.

 
Библиотека-145 години од раѓањето на Кирил Прличев
kirilp1q.jpgВо организација на општина Охрид утре  – петок со историски час во „Прличевата одаја “ во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде одбележана 145 годишнината од раѓањето на Кирил Прличев синот на поетот и преродбеник Григор Прличев.
Читај повеќе...
 
"Брегот на младоста" организира голема младинска...
akcijasi1ed.jpg"Брегот на младоста" од Охрид од 16 до 24 август во Охрид организира голема младинска работна акција на која ќе земат учество над 150 акцијаши од Балканот
Читај повеќе...
 
Во Охрид централен настан за одбележување на денот...

plostadprav1q.jpgВо сабота 29.02.2020 со почеток во 12 часот на градскиот плоштад во Охрид  ке се одржи централниот настан за одбележување на Светскиот ден на ретки болести.

Читај повеќе...
 
Советот донесе мерки за заштита на населението од...
sovetmerki1q.jpgСоветниците на триесет и деветта седница на Советот на општина Охрид  го усвоија  записникот од 38-та Седница со 15-те точки на дневен ред кој беше  надополнет  со  уште една точка што беше повлечена , а се однесуваше на Предлог одлуката за дополнување на одлуката за утврдување на висината на комуналната такса за фирма  бр. 07-73/8 од 31.01 2006 година.
Читај повеќе...
 
Нуркачи нурнаа во Белчишкото блато и открија...

belcisko1wa.jpgНуркачкиот центар “Акватек” од Охрид и Здружението за екологија и туризам 'Екотуризам-2016", Охрид, изведоа подводни активности за разоткривање на тајните на Белчишкото блато.

Читај повеќе...
 
Атмосверска канализација за "15 Корпус"
novaka1q.jpgВо тек се интезивни градежни активности од правата фаза за поставување на атмосферска канализација на улица „15-ти Корпус“ на потегот од Здружение на возачи до мостот на реката Сушица.
Читај повеќе...
 
Конкурс за пријавување за бесплатни курсеви за...
kod5t.jpgСогласно Годишната програма на одделението за локален економски развој за 2020 година, во која се предвидени: “Активни мерки за подобрување на конкурентноста на пазарот на труд”, распишува конкурс за пријавување на кандидати за бесплатни курсеви за готвачи,заварувачи,сметководители и германски јазик
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive