ВМРО-ДПМНЕ бара инспектори да влезат во... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 20 август 2019
domza1q.jpg-Културата и културните содржини во Охрид ниту со Константин Георгиески, ниту со Зоран Заев одат напред. Во НУЦК „Григор Прличев“ катастрофална е состојбата во програмското управување и менаџирањето со човечките ресурси и вработени во институцијата,кажа на денешната прес конференцијата на Перчо Божиновски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ ОК Охрид.

-Дали за директорот Горан Симоновски стручно управување значи да се дискредитира работната етика, професионалност и еднаквост кај вработените?

Зошто во повеќето одделенија речиси половина од вработените не доаѓаат и не се повикуваат да се појавуваат секој ден на работа без никакво образложение од страна на раководството на установата?

Од друга страна вработените во Одделението за техничка служба се организираат во работа на смени.

Зошто на оваа категорија вработени огромен дел од своето работно време им се наложува да вршат други работи кои не кореспондираат со опусот на нивните работни задачи?

Нели ваквиот однос индицира на еклатантен облик за притисок врз вработените и покрај нивната континуирана професионална работна ангажираност при работниот процес?

ВМРО-ДПМНЕ бара од Министерството за култура и Министерството за труд и социјална политика – Државен инспекторат за труд, подрачно одделение – Охрид да спроведат:

Проверка на работната евиденција на сите вработени во Установата,   

Обезбедување еднаков третман согласно работните компетенции и задолженија на сите вработени во Установата,

Заштита од несоодветни работни задолженија, спротивни на нивните работни квалификации и компетенции за време на работното време и процес во НУЦК „Григор Прличев“ Охрид.

За Власта на СДСМ којашто ветуваше живот за сите, не важат приципите на солидарност, еднаквост и работна етика,рече Божиноски.

Последни измени ( вторник, 20 август 2019 )
 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Фатени ограбувачите на викенд станови и викендички
kradec500.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени 11 казнени дела  „тешка кражба“ , СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Ѓ.(35) како и против К.А.(48) за казненото дело „прикривање“, двајцата од Охрид.Тешките кражби, пријавениот С.Ѓ. ги извршил во периодот од 01.10.2019 до 21.01.2020 година во викенд-станови и куќи во Охрид, во приградските населби  Рача и Исток како и во викендици и хотел во близина на болницата „Св.Еразмо“ во Охрид. Тој користел подесен алат и физичка сила и одземал електрични апарати, бела техника, прехрамбени производи и пијалоци, уметнички слики  други предмети, кои потоа му ги давал како залог на второпријавениот К.А.
 
Откажано одбележувањето на светскиот ден на ретки...
retkibolesti1ww.jpgСо жалење ви соопштуваме дека за настанот за одбелешување на светскиот ден на ретки болести во Охрид МОРА ДА ГО ОТКАЖЕМЕ  по донесениот заклучок на денешната владина седница

Читај повеќе...
 
Во Сообраќајка тешко повреден пешак

svrohrid2q.jpgНа 27.02.2020 во 16 часот, пријавено е дека во Охрид на крстосницата со кружен тек од улицата „Македонски просветители“ со булеварот „Туристичка“, патничко моторно возило „Хундаи“ со охридски регистарски ознаки, управувано од Р.Р. (32) од Охрид, удрило во пешакот С.К.(45) од Охрид. Во незгодата С.К. се здобила со тешки телесни повреди по што била пренесена во специјалната болница “Св.Еразмо“-Охрид за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР-Охрид.

 
Библиотека-145 години од раѓањето на Кирил Прличев
kirilp1q.jpgВо организација на општина Охрид утре  – петок со историски час во „Прличевата одаја “ во НУ Библиотека „Григор Прличев“ ќе биде одбележана 145 годишнината од раѓањето на Кирил Прличев синот на поетот и преродбеник Григор Прличев.
Читај повеќе...
 
"Брегот на младоста" организира голема младинска...
akcijasi1ed.jpg"Брегот на младоста" од Охрид од 16 до 24 август во Охрид организира голема младинска работна акција на која ќе земат учество над 150 акцијаши од Балканот
Читај повеќе...
 
Во Охрид централен настан за одбележување на денот...

plostadprav1q.jpgВо сабота 29.02.2020 со почеток во 12 часот на градскиот плоштад во Охрид  ке се одржи централниот настан за одбележување на Светскиот ден на ретки болести.

Читај повеќе...
 
Советот донесе мерки за заштита на населението од...
sovetmerki1q.jpgСоветниците на триесет и деветта седница на Советот на општина Охрид  го усвоија  записникот од 38-та Седница со 15-те точки на дневен ред кој беше  надополнет  со  уште една точка што беше повлечена , а се однесуваше на Предлог одлуката за дополнување на одлуката за утврдување на висината на комуналната такса за фирма  бр. 07-73/8 од 31.01 2006 година.
Читај повеќе...
 
Нуркачи нурнаа во Белчишкото блато и открија...

belcisko1wa.jpgНуркачкиот центар “Акватек” од Охрид и Здружението за екологија и туризам 'Екотуризам-2016", Охрид, изведоа подводни активности за разоткривање на тајните на Белчишкото блато.

Читај повеќе...
 
Атмосверска канализација за "15 Корпус"
novaka1q.jpgВо тек се интезивни градежни активности од правата фаза за поставување на атмосферска канализација на улица „15-ти Корпус“ на потегот од Здружение на возачи до мостот на реката Сушица.
Читај повеќе...
 
Конкурс за пријавување за бесплатни курсеви за...
kod5t.jpgСогласно Годишната програма на одделението за локален економски развој за 2020 година, во која се предвидени: “Активни мерки за подобрување на конкурентноста на пазарот на труд”, распишува конкурс за пријавување на кандидати за бесплатни курсеви за готвачи,заварувачи,сметководители и германски јазик
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive