Претставена првата "атомска" водка од Чернобил PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 12 август 2019
atomik1q.jpgНаучници од Универзитетот во Портсмут, Англија и од Украина направија водка од состојки од напуштената зона во Чернобил, но уверуваат оти е безбедна за пиење.

Водката „Атомик“ е направена од жито и вода од напуштената зона, и е прв потрошувачки производ кој доаѓа од просторот на напуштената нуклеарна централа.

Најголемата светска нуклеарна катастрофа се случи во 1986 во Чернобил, резултирајќи со илјадници жртви. Од експлозијата загинале 31 лице, но милиони биле изложени на опасни нивоа на радијација, а се проценува дека финалната бројка на лица кои починале по долгогодишни здравстени проблеми е 200 илјади. Речиси две децении властите го ограничуваа движењето околу реакторот и градовите и селата во близина.

Уништениот реактор сега е покриен со бетонско-челичен саркофаг, што се градеше девет години и чинеше 1,7 милијарди долари. Широк 275 метри и висок 108 метри (Фото: АФП)

„Триесет години по несреќата откривме дека земјоделските производи во тој регион се загадени малку над нивото дозволено за консумирање на производи во Украина. Значи тие не може да се јадат. Но, си рековме зошто да не го искористиме житото и да го преработиме во водка“, вели Џим Смит, шеф на истаражувачкиот проект што траел три години.

Ескпертите измешале дестилиран алкохол со минерална вода од извор во град на 10 километри јужно од реакторот, за кои тие велат дека не бил контаминиран.

„Кога нешто се дестилира, голем дел од нечистостиите остануваат во отпадниот производ, а финалниот е почист. Тоа го откривме со нашата водка, го ферментиравме житото па го дестилиравме“ вели тој.

Научниците велат дека до крајот на годинава водката ќе ја има во малопродажбата, и дека 75 отсто од профитот ќе оди во областите кои биле погодени од катастрофата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive