"Хуавеи" има нов оперативен систем PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 12 август 2019
andr1q.jpg„Хармони ОС“ е новиот оперативен систем кој го претстави кинескиот телекомуникациски гигант „Хуавеи“, на кој, по санкциите од САД му се заканува забрана за пристап до оперативниот систем „Андроид“. Системот го претстави извршниот директор на компанијата Ричард Ји, додавајќи оти со новиот систем „сакаат да придонесат за поголема хармонија во светот“.

„Хуавеи“ е на второ место во светот по производство на смарт телефони. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп во мај го стави „Хуавеи“, светски лидер во 5-Г технологија на црна листа. Трамп им забрани на американските компании да продаваат опрема на странски компании кои можат да бидат закана по националната безбедност.

„’Хармони Ос’ е сосема различен од ‘Андроид’ и ‘iOS’“, рече директорот додавајќи оти „Хуавеи“ моќе да почне да го користи системот во секо време, но засега сѐ уште му даваат предност на „Андроид“.

„Ќе се префрлиме на ‘Хармони’ во оној момент кога нема да смееме да го користиме ‘Андроид’“, кажа Ји.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive