Здравствен дом во Охрид набави амбулантно возило PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 12 август 2019
novov1q.jpgЗдравствен дом Охрид набави ново амбулантно возило и има 16 нови вработени. Од Министерството за здравство велат дека возилото, кое е опремено со комплетна медицинска опрема, Здравствен дом Охрид го набави со сопствени средства, а вкупната вредност е 4,6 милиони денари.

„Во оваа установа во изминатиот период на неопределено време вработени се осум лица, а осум на определено, на кои во периодот што следува ќе им биде трансформиран работниот однос од определено на неопределено време“, велат од Министерство за здравство.

„Работиме на унапредување на примарната здравствена заштита, со подобрување и обновување на медицинската опрема и возниот парк на Итната медицинска помош. Со ова возило ќе ја подигнеме ефикасноста на примарната здравствена заштита, особено во летниот период кога во нашиот град има зголемен број туристи“, вели директорката на Здравствен дом Охрид Ајсел Зејноска.

Од Министерство за здравство велат дека е набавено уште едно патничко возило за патронажната служба, работни униформи, обувки, и два ЕКГ апарати, стоматолошки стол, стерилизатор, апарати за крвен притисок и поголем број стетоскопи.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive