Ровер на НАСА ипрати фотки од Марс кои докажуваат PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
четврток, 01 август 2019
rover1ww_.jpgРоверот „Кјуриосити“ испрати фотографии од дното на древно езеро на Марс, за кое научниците велат дека е совршено место да се побараат докази дека постојат услови за живот на „црвената планета“.

Марс моментално изгледа како правлива, сува, мртва и здодевна планета, но научниците велат дека тој милијарди години бил влажен и топол, со атмосфера, што било доволно време таму да се појави и развие живот. Но, засега нема докази дека тоа и се случило.

Задача да пронајде вакви докази има „Кјуриосити“, кој стигна до кратерот Гејл, инаку исушено езеро.

„Гејл се чини бил езеро, во коешто водата се одржала милион години. Но, целиот систем, кој вклучува и подземни води, опстанал многу подолго, можеби милијарда и повеќе години. Се чини дека водата течела низ карпи и во периодот кога на планетата веќе не се формирале езера“, вели професорот по геонауки Кристофер Хаус, кој секојдневно е вклучен во активностите на мисијата.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive