Етиопија во еден ден ќе посади 200 милиони дрвја PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 29 јули 2019
sadie1q.jpgЕтиопија планира да посади 200 милиони дрвја во еден ден, со што се надева дека ќе постави нов светски рекорд.

Премиерот Абиј Ахмед го води проектот што треба да ги намали ефектите на сечењето шуми и на климатските промени во земјата која е подложна на суши. Според Обединети нации, само 4% од територијата на Етиопија се покриени со шуми, додека во почетокот на 20. век биле 35%.

Крајната цел на иницијативата „Зелено наследство“, што ја покрена Ахмед, е да се посадат четири милијарди дрвја. Акцијата ќе се одвива на повеќе од 1.000 локации низ земјата.

Актуелниот светски рекорд го држи Индија, кадешто 800.000 волонтери во 2016 година посадија повеќе од 50 милиони дрвја во еден ден.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive