Охридски нуркачи снимија школки и полжави за кои... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 21 јули 2019
nekogas1qq.jpgНуркачи од Центарот за нуркање Акватек од Охрид снимија подводни фотографии на полжави и школки кои живеат во Охридското Езеро. Нуркачите велат дека долго време се мислеше оти охридската слатководна школка исчезна пред околу четири децении поради загадување на езерска вода. Во тие времиња, на секоја плажа која имаше тиња и капачите редовно нагазуваа на школки. Потоа, неколку децении школките ги немаше,пишува најчитаниот македонски сајт Сакам да кажам

„Во водите на Охридското Езеро вирее чудесен подводен свет. Во тоа постојано се уверувам речиси при секое нуркање. При едно нуркање се изненадивме кога видовме една колонија на полжави и школки, а во нивна близина јајца од кои се развиваат ларви. Не бевме свесни дека наидовме на ретка глетка, која е сон на секој нуркач, покрај другите возбудувања што го дава нуркањето“, вели охридскиот нуркач Никола Паскали, по професија археолог во Завод и Музеј во Охрид.

nekogas1q.jpg

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive