Со едногласна одлука Охрид остана на листата на УНЕСКО PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 08 јули 2019
kostage1q.jpgГрадоначалникот на Охрид, Константин Георгиески денес на прес-конференција ја информираше јавноста во врска со одлуката на 43-та сесија на Комитетот на светско наследство на УНЕСКО, што се одржува во Баку, Азербејџан, врз основа на која Охридскиот регион нема да биде впишан во Листата на Светско наследство во опасност.

– Охрид беше и Охрид продолжува да биде Светско природно и културно наследство.

На 43-тата сесија на Комитетот за Светско наследство на УНЕСКО, која се одржа во Баку – Азербејџан, нашата делегацијата оствари бројни билатерални среби со претставниците на земјите членки на Комитетот на кои беа презентирани актуелните состојби и чекорите кои беа превземени во изминатот период од страна на Владата и Општина Охрид, по однос на 19те препораки на последната реактивна мисија за Охридско-Струшкиот регион од 2017 година.

На сите состаноци преовладуваше исклучително позитивна атмосфера  на доверба и разбирање за аргументите и фактите околу постапките на Владата и Општината по однос на препораките на реактивната мисија. Видлив беше фактот на еднострана комуникација помеѓу комитетот и државните институции поради што голем дел од информациите или не беа стигнати до членовите или не беа соодветнo артикулирани и пренесени, истакна Георгиески.

Тој нагласи дека без исклучок на сите билатерални средби во Баку, биле поздравени заложбите на Владата на Република Северна Македонија и Општина Охрид, по однос на:

·         Ревизијата на проектот на пругата кон Република Албанија, автопатот Струга-Ќафасан, кој проект е стар 20 години и воопшто не е предмет на реализација а беше наведен како еден од забалешките на реактивната мисија во 2017-та. (Препорака број 1 ,2 и 3)

·         Напуштањето на проектот за експресниот пат А3, Охрид – Св. Наум. (Препорака број 4)

·         Трајно напуштање на проектот за Ски Центар Галичица , препорака број 5 .

·         Носењето на предлог закон за мораторум на градба во Охридско-Струшкиот регион. (Препорака број 6)

·         Носењето на планот со управување со културното наследство. (Препорака број 7 и 8)

·         Формирањето на јавното претпријатие Колекторски систем и консолидација и модернизација на колекторот. (Препорака број 13).

·         Изработка на елаборат за оценка на влијание на животната средина на Заливот на коските , кој покажа дека нема влијание врз животната средина и истиот е прифатен од советодавните тела на УНЕСКО, ИКОМОС и ИУЦН. (Препорака 14).

·         Компанијата ЕЛЕМ со цел подобро управување на нивото на Охридското езеро предвиде 240.000 УСД , за воиспоставување на ситем на електронска регулација на нивото на езерото. (Препорака број 15).

·         Регулацијата на сообраќајот во Стариот дел на градот Охрид. (Препорака број 18).

·         Изработката на регистарот на Бесправно изградени објети. (Препорака број 9).

·         Постапувањето по препораката број 19 и отстранување на неавтохтоните и инвазивни видови (палми) и материјали од центарот на градот (билборди),

·         Решеноста на Владата за во рок од 6 месеци се изработи Планот за управување со културно наследство на Охридски-Струшкиот регион.

– Вредно е да се напомене дека, првата реактивна мисија за охридско-струшкиот регион од Унеско била во 1998 , втората во 2013, третата во 2017 година. Во сите мисии уште од 1998 година се нотирани забелешки и препораки по кои од сите влади, без исклучок не е соодветно постапувано, што резултираше со предлог до Комитетот, охридско-струшкиот регион се стави на листа на Светско наследство во опасност.

Сепак, едногласен беше ставот на членките на Комитетот дека презентираните чекори, политичка волја и подготвеноста да се постапува по наодите на стручните тела на УНЕСКО, се значаен исчекор во однос на сите предходни Влади, поради што се прифати амандманот на нашата делегација во февруари 2020-та да доставиме извештај за напредок по препораките, а на следната 44-та сесија, повторно да се разгледува целокупниот едногодишен напредок на властите во имплементација и отстранување на забелешките.

Остануваме отворени за сите политички и општествени чинители во градот и во државата. Нудиме соработка на експертската јавност, граѓанскиот сектор и медиумите. Но, за да имаме одржливи решенија, неопходно е партнерство со граѓаните на Охрид.

Во таа насока, ја најавувам следната активност уште утре, активност според препорака број 18: Во големата општинска сала ги повикуваме жителите на Стар град од 20 часот на средба на која ќе се презентира моделот за регулирање на сообраќајот во истиот. Дополнително ќе печатиме материјали и ќе користиме и други канали за комуникација со цел да ја зголемиме информираноста кај граѓаните и да ја зајакнеме свеста за мерките кои ги превземаме. го попречуваат имплементирањето на препораките од УНЕСКО, објасни Георгиески, и потенцираше дека целокупниот процес за исполнување на препораките од УНЕСКО нема да се случи преку ноќ и нама да биде едноставен

-Битката за спас на Охрид допрва ќе се интензивира. На сите полиња. Посветеноста моја како градоначалник, на Општината и на Владата е целосна и недвосмислена.

Сите да си го одработиме тоа за што сме одговорни, затоа што во залог не е само Охрид туку и функционалноста на политичкиот систем во државата. Одговорност за сите. Отстапки за никого, нагласи Георгиески.

 
< Претходно   Следно >

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

ВМРО-НП предлага изградба на Музеј на Езерото

predlog1q.jpgВМРО – Народна партија од Охрид ќе поднесе предлог иницијатива за отпочнување со изградба на Музеј на Езерото. Целта на овој проект ќе биде едукација на младите поколенија за тоа какво богатство низ флората и фауната поседува Охридското Езеро.

Читај повеќе...
 
Лицата со инвалидитет во Општината ќе...

posebnipotrebi1q.jpgЛицата со инвалидитет во општинската зграда во Охрид ќе влегуваат со посебен хдриауличен лифт.Ова е предвидено со проектот „Полесен пристап за подобри општински услуги  и граѓанска вклученост“ како дел од активностите во рамки на втората компонента на проектот „Зајакнување на општинските совети” кој е финансиран од УНДП и Швајцарска амбасада во Република Северна Македонија, во износ од 50.000 швајцарски франци.

 

Читај повеќе...
 
Прв меѓународен фудбалски турнир "Охридски бисери"
biljanini33e.jpgЈП Билјанини Извори ја известува јавноста дека утре во 09 часот свечено ќе биде отворен првиот меѓународен турнир во фудбал "Охридски Бисери" генерација 2008/2009 и 2010. Натпреварите ќе се одиграат на терените на Спортско рекреативниот центар "Билјанини Извори" и тоа на 18 и 19 октомври со почеток од 9 часот и 30 минути.
Читај повеќе...
 
ВМРО-ДПМНЕ:Вработените во "Јасна Ристеска" останаа ...

zgrada12q.jpg-Жртви на неодговорното владеење и лагите на СДСМ се вработените во градинките.Дали за градоначалникот Константин Георгиески е во ред тоа што вработените во детската градинка ЈОУДГ „Јасна Ристеска“ се уште не ги добиле своите плати?

Читај повеќе...
 
Скопјанец со плашливец влегол во златара во Охрид
kradec500a.jpgНа 16.10.2019 во 20.00 часот, полициски службеници од СВР Охрид на улица „Св.Климент Охридски“ во Охрид од слобода го лишија Х.С.(23) од Скопје. Тој, според претходно добиена пријава,  со пиштол на дијаболи во рацете влегол во три златари на истата улица. По целосно документирање на настанот и во консултација со Јавен обвинител СВР Охрид ќе поднесе соодветна пријава.


 
Средба со писателката Вера М. Самарјанин

samarjanin1e.jpgУтре, 18 октомври во 12 часот во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе се одржи средба со авторот Вера М. Самарјанин од Битола.

Читај повеќе...
 
Познати екипите за турнирот во баскет 3x3
izbrani1e.jpgДенес во просториите на ЈП Билјанини Извори пред присутните претставници на сите 14 екипи пријавени за 7-мо Ноемврискиот турнир во баскет 3x3 се одржа ждрепка за двете групи согласно договорениот формат на турнирот. Двете групи се состојат со по седум екипи и тоа : Група А - "Мт Интернационал, Кентерс", "Ликвид", "Органска Буковка", "Дентал Медика", "Коста 2 и Нова Ривиера". Група Б - "Алпојо", "Аквариус", "Леарница", "Коста 1"," Грини", "НОА и Попаџонс Лихнида".
Читај повеќе...
 
Охридскиот чинар прогласен за природна реткост

cinarotdenes1q.jpgОхридскиот чинар,стар околи 11 века,со одлука на Министерствот за животна средина прогласен за природан реткост.

Читај повеќе...
 
Кампања за помош на најсиромашните
plakata1w.jpgПо повод Светскиот Ден на борба против гладта, 16 октомври и Недела на борба против гладта (16-22 октомври), под мотото „ПОМИСЛЕТЕ И НА НАС”  Црвен крст Охрид од денес ја започнува кампањата за помош на најсиромашните наши сограѓани.
Читај повеќе...
 
Црвен крст:Извлекување на 50 награди за ...
izvlekuvanje1qq.jpgЗаблагодарувајќи се на сите оние кои што учествуваа, ја помогнаа и поддржаа овогодинешната хуманитарна и спортско-рекреативна акција на Црвен крст Охрид „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ информираме дека извлекувањето на добитниците на преку 50 награди ќе се изврши денес,  16.10.2019 година во 19:15 ч. Во соработка со Мега Продукција, извлекувањето на наградите ќе може да се следи во живо на следниот линк: https://www.youtube.com/watch?v=QThHkCR1B6o&feature=youtu.be
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive