ОМД домаќин на новата американска амбасадорка во... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 25 јуни 2019

obedinetadijaspora99a.jpgМинатата недела, во своите канцеларии во Вашингтон, Обединетата Македонска Дијаспора беше домаќин на вечера во чест на новоодобрениот американски амбасадор во Македонија, Кејт Мари Брнз. Амбасадорката и заменичката кој ќе допатуваат во Македонија следниот месец, Џенифер Џеј Ар Литлџон, присуствуваа на вечерата заедно со истакнати гости, членови и поддржувачи на ОМД. 

Меѓу гостите присуствуваа претставници од различни индустрии, од кои сите имаат силни врски со Македонија, или преку потекло или преку инвестирање во Македонија. Преставените индустрии вклучуваат управување со отпад и заштита на животната средина, увоз на македонски производи, македонска технолошка компанија, македонска здравствена компанија, авто-преработувачка индустрија, финансиска индустрија, правна индустрија и фармацевската индустрија. Присутните имаа можност да го искажат своето несогласување со позицијата на САД за името на Македонија и Преспанскиот договор.

 

Вечерата вклучуваше традиционална македонска кујна и македонски вина од Стоби и Тиквеш. По приемот, отворивме дискусија каде гостите и амбасадорката можеа да имаат поформална дискусија за Македонија и нејзините планови откако ќе го започне својот мандат како и улогата на Македонската Дијаспора. 

 

Последни измени ( вторник, 25 јуни 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive