Промовиран првиот видео запис на оркестарот за зурли... PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 1
ЛошОдличен 
понеделник, 17 јуни 2019
tome4s.jpgВчера  во дворот на храмот "Св. Никола" во Вевчани  се одржи промоција на првиот видео запис на Оркестарот со зурли и тапани-Вевчани.

Оркестарот со зурли и тапани- Вевчани, е формиран во 2001 година, како оркестар соствен од две зурли и два тапани, и до ден денес, веќе осумнаесет години опстојува,  ја негува, обработува и промовира изворната музика наменета за овој вид инструменти.

 Овој видео запис е снимен на неколку атрактивни локации во Вевчани, но пред се се става акцент на Вевчанските извори. Спотот е снимен во висока резолуција со употреба на најсовремена опрема, од страна на " Шпанец Продукција" од Охрид, на кој сме им многу благодарни за професионалноста и одлично завршената работа, па се надеваме и на понатамошна соработка со нив. Исто така сакам да им се заблагодарам и на членовите на КУД "Дримкол" од Вевчани кои учествуваа во драматизацијата на видео записот. tome5s.jpg

tome6s.jpgtome1s.jpgtome2s.jpgtome3s.jpg

Последни измени ( понеделник, 17 јуни 2019 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive