Започна музичкиот натпревар "Охридски бисери" PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 16 јуни 2019
biseri1q.jpgСо пригодна свеченост,во Охрид  започна 18-то. издание на интернационалниот музички натпревар „Охридски Бисери“. На отворањето свое обраќање имаше советникот во Советот на Општина Охрид, Филип Јованоски.

– Охрид покрај тоа што е туристички и културен центар, слободно може да го носи епитетот најфестивалски град. Покрај најголемата културна манифестација „Охридско лето“, се одржуваат и бројни фолклорни, фестивали на класична музика, забавна, фолк, рок, поп и етно музика. Сите фестивали, во текот на годината привлекуваат огромен број на посетители, сите си имаат своја публика, но сите заедно создаваат еден специфичен амбиент кој е магнет за привлекување што поголем број домашни и странски туристи. Своето обраќање ќе го завршам со мислата на големиот Фредрих Ниче: „Без музика, животот би бил грешка“.  Убавото време искористете го за прошетка низ Охрид, и се надевам дека сите ќе понесете убави спомени од древниот град, кажа Јованоски.

Натпреварувањата ќе се одвиваат во повеќе дисциплини и категории. За сите учесници предвидени се признанија за учеството, а за најдобрите предвидени се вредни награди.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive