Пендароски: Имам енергија за изборна трка PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 03 март 2019
pendaroski200p.jpgСега сме 5 години постари, но ја имам истата страст како во 2014 година, рече Стево Пендаровски откако делегатите на конгресот на СДСМ едногласно одлучија тој да биде кандидат за претседател на претстојните претседателски избори.

Пендаровски, кој во 2014 година загуби на претседателските избори од Ѓорге Иванов, овојпат ќе ја има поддршката на 31 партија, меѓу кои и од коалициониот партнер ДУИ.

„Сакам да му се заблагодарам на премиерот Зоран Заев што повторно ми е дадена шанса, после бруталниот изборен инженеринг во 2014 година. Првпат во независноста на нашата земја зад еден претседателски кандидат застанаа 3 албански партии. На 21 април и 5 мај нема да се решава за политички кариери. Граѓани од различни етнички припадности на изборите обединети за иста цел ќе одлучуваат за иста цел, евроатланска иднина и подобар живот за сите“ рече Пендаровски.

Претседателски избори ќе се одржат на 21 април и 5 мај. Кандидат на ВМРО-ДПМНЕ е Гордана Силјановска Давкова, а кандидатура најави и Блерим Река, зад кого ќе застанат Алијанса за Албанците и Движењето Беса.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive