"Амазон" е највредна компанија на светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 08 јануари 2019
amazon1ee.jpg„Амазон“ го надмина „Мајкрософт“ и за првпат стана највредната компанија на светот.

Гигантот во онлајн продажба достигна вредност од 797 милијарди долари, откако акциите му пораснале за 3,4%, избивајќи пред „Мајкрософт“, кој вреди 789 милијарди. Џеф Безос, кој го основал „Амазон“ пред 25 години, денес важи за најбогатиот човек на светот (135 милијарди долари, според индексот на „Блумберг“).

Почнувајќи од гаража во предградие на Сиетл, „Амазон“ првично бил замислен како компанија за продажба на користени книги. Веќе во 1996 година, „Амазон“ продаваше книги низ цели САД, а кога излезе на берза следната година, беше проценет на 54 милиони долари.

На третото место по вредност е „Епл“, проценет на 720 милијарди долари.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive