Во употреба новите монети PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
недела, 16 ноември 2008

parinovi.jpgНародната банка на Македонија од денеска ги пушти во оптек новите монети во апоени од 10 и 50 денари. Со тоа, во платниот промет во земјава како платежно средство, освен кованиците од 1, 2 и 5 денари, веќе функционираат и монетите од 10 и 50 денари, кои до сега беа само книжни пари. Банкнотите од 10 и 50 денари ќе се користат паралелно со новите кованици и сукцесивно со нивното оштетување ќе бидат повлекувани од оптек.

За оваа операција Народната банка се подготвуваше неколку месеци. Подготвено е доволно количество на новите кованици кои од денеска се достапни на сите банки за да можат да ги требуваат.

Новите кованици ги имаат истите обележја како што веќе ги имаат банкнотите, односно торзото на божицата Изида од втори век п.н.е. и мозаик на паун од шести век на 10 денарките и на 50 денарките Св. Пантелејмон главен капител Скопје и Архангел Гаврил од Св. Ѓорѓи - Курбиново од 12 век.

Последни измени ( недела, 16 ноември 2008 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive