Куќата на Пупин катче и за научниот свет PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 11 октомври 2008

pupin8b.jpg"Пупун се врати дома"вака го почна своето обраќање вицепремиерот Ивица Боцевски на вчерашното отворање на  куќата на Михајоло Пупин во Вевчани,посочувајќи дека таа ќе биде и своевидено собиралиште на научниот свет од земјава и од светот.

Покрај тоа што со изграбата на куќата му се оддолжуваме на големиот научник,таа ќе биде и простор каде што ќе се собираат научници од земјава и од светот,ќе се организираат собири,ќе има научни дебати,посветени на неговото големо дело,бидејќи станува збор за научник кој своето знаење го докажа на Универзитетот Колумбија во САД,кажа вицепремиерот Боцевски.

Проектот за изградба на куќата на Пупин чинеше околу 100 илјади евра,а е реализиран со помош на Заводот и Музеј во Охрид.

 

                                                                                     автор:Ohridlive

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive