Отворена куќата на Пупин во Вевчани PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
петок, 10 октомври 2008
pupin4a.jpgВо Вевчани денес беше отворена куќата на Михајло Пупин,професор по математика и физика од Универзитетот во Колумбија,чие потекло е од овој крај. .Проектот за изградба на куќата,која е сместена во централниот дел на селото,чини околу 100 илајди евра,од кои 87 илјади се донација од Европската  агенција за реконструкција,а 13 илјади евра обезбеди Општината Вевчани.Градоначалникот на вевчани Васил Радиноски рече дека целта на овој проект е да се одбележи големото дело на овој научник,како и светлата траекторија на благородната лоза на Пупинови: од Москополе,Албанија,Вевчани,Македонија,Идвор,Србија и Колумбија Универзитетот во САД.

На свеченото отворање на куќата на Пупин присуствуваа  вицепремиерот Ивица Боцевски,францускиот амбасадор во Македонија Бернар Валеро,градоначалници од Бугарија,кметот од Москополе.

За значењето на Михајло Пупин,кој е познат во светот по неговите Пупинови калеми кои овозможија телефонска и телеграфсја врска со кабли,неговото потекло,животен пат,мошне инспиративно говореше д-р Павле Митревски.

pupin8a.jpg

pupin3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pipin2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                          автор:Ohridlive

Последни измени ( петок, 10 октомври 2008 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive