Како да ги заштитите очите PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 22 мај 2013
oci55.jpgВидот постојано треба да се чува. Пстојат многу правила кои треба да се почитуваат за заштита на видот, но три се најважни. 1. Настојувајте на десетина минути да го свртите погледот од екранот на секои два часа. Гледајте во далечна точка, на пример врв од зграда која ја гледате преку прозорецот.

2. Набавете вештачки солзи (со препорака на лекар) и по потреба капнувајте ги во очите.

3. Набавете очила за работа со компјутер, со антирефлексен слој, кои го подобруваат контрастот (намалувајќи го со тоа стресот на окото) и штитат од прав. Се разбира, по препорака од стручњаци.
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive