Создаден е вештачки бубрег PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
понеделник, 15 април 2013

bubreg88.jpgСо реконструкција на стар буберг кој го искористиле како една врста калап.лекарите од општата болница "Масачусетс" успеале во лабораториски услови да го создадат еден од најкомплицираните органи.Иако се уште не се ефикасни како природните,се цени дека за пет години оваа технологија ќе се применува и кон пацинетите.

Американците научници објавиле дека за прв пат во лабораториски услови направиле вештачки бубрег,дека успешно го пресадиле на животни и дека почнал да произведува урина.

  Во студијата,објавена во списанието  Nature Medicine, се нагласува дека вештачките бубрези не се ефикасни како природните,но научниците на регенереативнита медицина веруваат дека на тоа поле постојат огромни можности.

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ЛИТИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ - СТРУГА 2018

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive