Се сакаат 70 години PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
сабота, 02 март 2013

ljubov7000.jpgЏек  Потер  е витален  91-годишњак кој секојдневни ја посетува својата сопруга Филис во Домот за стари.Таа има деменција,но љубовта на свој начин трае.

Филис, која има 93 години боледува од деменција,а за да ја спаси од болеста Џек секојдневно и' чита делови од дневникот кој го водел  последноте 70 години.

Во дневникот е забележан денот кога се случила нивната прва средба и тоа на 4 октомври 1941 година.

„Беше многу убава вечер.Играв со преубава девојка и се надевам дека ќе ја видам поново",напишал во својот дневник Џек за Филис.Била тоа љубов на прв поглед која била крунисана со брак 16 месеци подоцна.

Минатиот викенд двојката ја одбележала 70 годишнината од бракот, a кралицата Елизабета Втора им испратила честитка.

Двојката нема деца,но како што вели Џек,тие биле целосно исполнети со меѓусобна љубов која ги врзува сите овие години.

„И денес ја паметам таа ноќ кога ја запознав",запишал подоцна Џек во својот дневник.

 

 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive