Бесмртни медузи живеат во Белото Море PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
среда, 27 февруари 2013
meduzi00.jpgВо водите на Белото Море живеат медузи кои се бесмртни,имаат постојана моќ да се возобновуваат.

Научникот Шин проучувајќи ги овие медузи утврдил дека тие имаат неверојатна моќ на бесконечно возобновување.Кога ќе остарат,или кога ќе ги фати некоја болест,тие повторно добиваат нова форма.

 Медузата Turritopsis nutricula  која во 1988 година ја открил германскиот студент по биологија Кристијан Самер,тврди дека таа  е бесмртна.

Научниците кажуваат дека оваа врста на медузи се проширила од Медитеранот низ океаните,така што денес може да се најдат и во водите околу Панама,Флорида и Јапонија.

meduza09.jpg

 

Последни измени ( среда, 27 февруари 2013 )
 
< Претходно   Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive