Почина режисерот Владо Цветаноски PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
ЛошОдличен 
вторник, 23 октомври 2012
cvetan.jpgДенес,ненадејно почина познатиот режисер,професор на факултетот за драмски уметности Владо Цветаноски (53).

Во текот на својата интензивна, исклучително успешна, безмалку тридецениска кариера, Цветановски режирал шеесетина претстави за кои освоил  дури 12 најугледни професионални награди, македонски и странски, меѓу кои и „Млад борец“, вонредна Стеријина награда за претставата во целина, пет награди за најдобра претстава во целина на МТФ „Војдан Чернодрински“, четири награди за најдобра режија на истиот фестивал.

Режирал повеќе документарни филмови како и играниот филм „Тајната книга“.

Комеморацијатаза Цветановски ќе се одржи утре во 11 часот на ФДУ, а погребот е закажан за 13.30 на Градските гробишта Бутел.

 

 
Следно >
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive