Актуелно
Нема за џабе чистење плажи без концесија PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 05 април 2010

plaza01.jpg Ј.П."Охридски Комуналец" во повеќе наврати упати официјално барање до надлежните министерства и институции за надлежностите на одржување на хигиената на делот од Охридското Езеро и плажите кои не се издадени под концесија, но конкретни преземања нема.. Јавното претпријатие нема надлежност да ја одржува хигиената на плажите кои не се издадени под концесија, па затоа аплицираше со проект до Министерство за животна средина и просторно планирање, но ни за тоа одговор се уште немаме добиено.

Читај повеќе...
 
Мое пенџерче:Јајца PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 04 април 2010

veligden8hh.jpgВеднаш откако  во црквите беше   отпеана "Христос воскресе",верниците и оние што тоа не се ,а го почитуваат велигденскиот ритуал.главно млади.се упатија во кафеаните,кафулињата.Во "Аквариус" во вкусни кошнички гостите  вечерта добија  црвено велигденско јајце.Атмосферата се опушти,се почувствува духот на Велигден.Стигна и нарачаното црвено вино(грееано не можеше да се добие,иако ќе беше уште поубаво од обичното),се повторуваа рефрени од некои носталгични "вечни песни".Утринава гостите со велигеденско јајце  беа пречекани и во "Дон Вито"Велат ,треба да имаш ј... за да подариш па макар тоа било и црвено велигденско јајце.

Последни измени ( вторник, 06 април 2010 )
Читај повеќе...
 
Велигденска романтика PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 04 април 2010

par1.jpgЗа Велигден се вели дека е ден кога животот ја победува смртта.Потврда за тоа  се и овие двајца млади кои  велигденското претпладне го искористија за  духовна релаксација покрај мирното Езеро,на самиот кеј.Пред нив е животот,а Велигден е симболиката на взаемното самоприпаѓање,на љубовта.Не знаеме кои се ,како се викаат,но очигледно  е дека се романтични.

 

 

Фото:Томе Љушев

Последни измени ( недела, 04 април 2010 )
 
Викендашите во редици за да платат струја PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 04 април 2010
struja.jpgПред наплатниот центар  на ЕВН во Охрид вчера имаше по триесетина сопственици на викенд станови кои чекаа ред да платат за потрошената струја.Зад шалтерот имаше само еден вработен."Опашката" не се смалуваше преку  целиот ден, информира сопственик на викенд стан  во Охрид,кој инаку живее во Велес.
Последни измени ( недела, 04 април 2010 )
Читај повеќе...
 
Денес е Велигден PDF Печати Е-Маил
Охрид
недела, 04 април 2010

veligden8h.jpgХристијаните  денес го прославуваат Велигден,празникот на Христовото  воскресение.Велигден е најголем христијански празник,кој ја означува победата на верата и на животот над смртта.

Последни измени ( недела, 04 април 2010 )
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1401 1402 1403 1404 1405 Следно > Крај >>

Резултати 12601 - 12609 од 12645
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive