Живот
"Боинг"принудно слетал поради дупка во трупот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
вторник, 14 јули 2009

dekompresija.jpgПатнички авион на авиокомпанијата "Southwest Airlines"  синоќа принудно слетал во близина на Чарлстон,Западна Вирџинија,САД. откако му се отворила дупка во трупот.Поради тоа во леталото дошло до декомпресија,истекување на воздухот.Во авионот имало  126 патници,но за среќа никој не е повреден

Последни измени ( вторник, 14 јули 2009 )
Читај повеќе...
 
"Војна и мир" прва меѓу стоте најдобри во светот PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
недела, 12 јули 2009

tolstoj.jpgИстражувањата што ги направи  "Њусвик" на основа на повеќегодишни рангирања,потоа "Телеграф" и "Гардиан".како и истражувањата на  издавачи и библиотеки од планетава, покажаа дека најдобра   од  стоте најдобри книги  на светот е  романот "Војна и мир" од Лав Николаевич Толстој.

Последни измени ( недела, 12 јули 2009 )
Читај повеќе...
 
Хемингвеј бил советски шпиун? PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
петок, 10 јули 2009

hemingvej.jpgСлавниот американски писател Ернест Милер Хемингвеј,нобеловец,авторот на незборавното дело "Старецот и морето",бил советски шпијун,тврдат професори од престижниот универзитет Јејл, Џон Ерл Хајнс,Харви Клер и Александар Васиљев.Тие тоа го наведуваат во книгата "Подемот и падот на КГБ во Америка".

Последни измени ( сабота, 11 јули 2009 )
Читај повеќе...
 
Џеки во љубовна врска со братот на Џон Кенеди PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
среда, 08 јули 2009
dzeki.jpgЏеки Кенеди имала афера со Боби Кенеди, братот на нејзиниот сопруг, претседателот на САД, Џон Кенеди. Новата книга „Bobby and Jackie: A Love Story“ раскажува за приватниот живот на познатото американско семејство. Според книгата, вдовицата на Џон Кенеди, по смрттна на својот сопруг, имала жешка четиригодишна врска со деверот Боби.
Читај повеќе...
 
Зошто паѓаат миговите PDF Печати Е-Маил
Кориснички Рејтинг: / 0
среда, 08 јули 2009

mig29a.jpgНа аеродромот Батјница кај Белград вчера се урна воен борен авион од  типот миг 29 при што пилотот иако се катапултирал,загинал.Вакви несреќи в овоеното воздухопловство се случуват често и во западните и во источните земји,кои користат разни типови на борбени летала, со различна технологија.Овој случај е интересен поради тоа што вакви мигови освен  военото воздухопловство на Србија има уште бугарското,малку останаа во Унгарија и во Романија. (работат на замена на овие летала со западни типови),што значи дека се многу ретки воени птици на Балканот.

Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 Следно > Крај >>

Резултати 1765 - 1773 од 2013
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive