Вести - Свет
Охридско возило усмртило пешак во Кичево PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 27 декември 2019

kicevo1.jpgНа 26.12.2019 околу 15.50 часот на крстосницата од ул.„Цветко Јаковлевски“ и ул.„Јордан Пиперката“ во Кичево, патничко возило „даеву нубира“, со охридски регистарски ознаки, удрило во пешакот Џ.К.(57) од Кичево. Џ.К. починал на местото на настанот, а лекар од итна медицинска помош констатирал смрт. Увид на местото на настанот извршил јавен обвинител и увидна екипа од Полициска станица Кичево. По наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.

 

 
ОМД остро ги осуди заканите по живот врз Стерјова од... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
понеделник, 16 декември 2019

emilija1ww.jpgОМД остро ги осудува личните напади и закани со смрт по назначувањето на Емилија Стерјова за градоначалник на градот Витлси, Австралија. 

Читај повеќе...
 
ОМД во одбрана на македонскиот јазик PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 12 декември 2019
dijaspora1q.jpgОбединетата македонска дијаспора (ОМД) остро ја демантира изјавата на Бугарската академија на науките дека македонскиот јазик не постои.
Последни измени ( четврток, 12 декември 2019 )
Читај повеќе...
 
ОМД:Законот за јазици е контрадикторен со... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
понеделник, 09 декември 2019

dijaspora1q.jpg-Венецијанската комисија, како советодавното тело на Советот на Европа има задача да формулира стручни мислења во однос на законодавството во земјите членки и земјите кандидати за членки на Европската Унија (ЕУ). Како земја кандидат за членство во унијата, Македонија често е тема на разговор на комисијата, но она што е необично е комисијата да истакне дека Македонија отишла предалеку во имплементирањето на закони според европски критериуми. 

 

Читај повеќе...
 
Седум мртви и 300 повредени во земјотресот во Албанија PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 26 ноември 2019
alba1q.jpgНајмалку 7 жртви има во силниот земјотрес што утрово во 3.54 часот ја погоди Албанија, во кој паднаа згради, а 300 луѓе се повредени. Американскиот геолошки истражувачки центар кажа дека земјотресот со магнитуда од 6,4 степени бил со епицентар на 30 км северозападно од Тирана, на длабочина од 20 км.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 10 - 18 од 556
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive