Вести - Свет
Македонија ги отвора преговорите за ЕУ во 2019 година PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 26 јуни 2018
bris1ww.jpgМакедонија ќе добие условно отворање на преговори за влез во ЕУ во јуни 2019 година, твитна европскиот комесар за проширување на Европската Унија Јоханес Хан. Тој на Твитер рече дека е задоволен што Албанија и Македонија сепак ќе започнат пристапни преговори за членство во ЕУ во јуни 2019.
Читај повеќе...
 
ОМД:Насилството не е решение, туку проблем PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
вторник, 19 јуни 2018

obedinetadijaspora99a.jpg-Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) најостро реагира на полициската бруталност врз демонстрантите, како и нападот врз службите за јавен ред и мир на протестот пред Собранието на Република Македонија, со биланс од 24 повредени граѓани, 7 повредени полицајци и 25 приведени лица, меѓу кои има настрадани уметници, интелектуалци, средовечни и малолетни лица. 

Читај повеќе...
 
ОМД за новопредложеното име PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
четврток, 14 јуни 2018

obedinetadijaspora99a.jpgСеверна Македонија од Западен Балкан во Југоисточна Европа, како решение на 27-годишниот билатерален спор помеѓу Република Македонија и Грција, со својот ултиматум за уставна промена, промена на преамбулата, промена на членот 49 за македонското национално малцинство и ерга-омнес за севкупна употреба како дел од пакетот-решение, претставува триумф на Грчката дипломатија и фиаско за македонскиот идентитет, историја и иднина. 

Читај повеќе...
 
ОМД за настаните во село Тимјаник PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 13 јуни 2018

obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) со внимание ги следеше настаните во Република Македонија предизвикани со иницијативата на Министерството за Труд и Социјална Политика (МТCP) за изградба на центар за деца со посебни потреби, која што иницијатива наиде на отпор од мештаните на село Тимјаник, наеселено место каде центарот е предвиден. 

Читај повеќе...
 
Отворено писмо на ОМД до генералниот секретар на ООН PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 06 јуни 2018

obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД), со седиште во Вашингтон, испрати писмо до Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутерес, со барање да го искористи својот авторитет и да ја повика меѓународната организација кон спроведување на правото на само-определување, со што би и се доделило рамноправно членство на Македонија во ООН под нејзиното уставно име, и воедно ставило крај на неправдата со која се соочува земјата во изминатите дваесет и пет години.

Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 64 - 72 од 556
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive