Вести - Свет
Отворено писмо на ОМД до генералниот секретар на ООН PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 06 јуни 2018

obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД), со седиште во Вашингтон, испрати писмо до Генералниот Секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутерес, со барање да го искористи својот авторитет и да ја повика меѓународната организација кон спроведување на правото на само-определување, со што би и се доделило рамноправно членство на Македонија во ООН под нејзиното уставно име, и воедно ставило крај на неправдата со која се соочува земјата во изминатите дваесет и пет години.

Читај повеќе...
 
М-р Димоски говореше на конгресот на ИПА на Крит PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 30 мај 2018

ipa1q.jpgДвочлена делегација на Македонската секција на Интернационалната полициска асоцијација (ИПА), учествуваше на 34 национален конгрес на Грчката секција на ИПА, што од 9-ти до 13-ти мај годинава се одржа на островот Крит.На конгресот, репрезенти на ИПА Македонија беа м-р Стефан Димоски, претседател на ИПА-регион Охрид и Душан Јованов, претседател на комисија за надворешни односи.

 

Читај повеќе...
 
ОМД се изјасни за новиот предлог за името PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
понеделник, 21 мај 2018

obedinetadijaspora99a.jpgОбединетата Македонска Дијаспора (ОМД) категорично го отфрла обидот на Зоран Заев да се промени Уставот и да се наметне “ново име” врз Македонија и Македонскиот Народ. Четвртиот Илинден ќе се случи кога вистински државник ќе се роди во Македонија и ќе ја повлече земјата од смешните „преговори“ за македонското име и идентитет под покровителство на Обединетите нации.

Последни измени ( понеделник, 21 мај 2018 )
Читај повеќе...
 
ОМД:Владините субјекти да се воздржат од... PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
среда, 16 мај 2018

obedinetadijaspora99a.jpgПо повод предстојниот Самит на земјите од Западен Балкан во Софија, Република Бурагија, закажан за 17ти Мај 2018 година, Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), и покрај пораките канализирани преку 40 мирни и демократски собири со излезност од над 150.000 Македонци ширум светот преку глобалното движење "Ние Сме Македонија", апелира до владините субјекти да се воздржат од преговорите за промена на името, уставот, суверенитетот и идентитетот на Република Македонија. 

Читај повеќе...
 
ОМД го негува делото на Гоце Делчев PDF Печати Е-Маил
Свет
Напишано од Драган Чубриќ   
петок, 04 мај 2018
delcev1q.jpg“Македонија им припаѓа на сите Македонци, без разлика на религијата, нацијата и јазикот”, "Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите", "Јас не познавам друг народ кој повеќе страдал од предавствата на своите синови, како македонскиот", - ова се само дел од цитатите на најголемиот македонски револуционер, деец на Македонската револуционерна организација, апостол, идеолог, организатор и водач на македонското револуционерно национално-ослободително движење кон крајот на 19 и почетокот на 20 век, Ѓорѓи (Гоце) Делчев.
Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 46 - 54 од 534
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive