Вести - Охрид
Шест лица не ја почитувле забраната за... PDF Печати Е-Маил
Охрид
вторник, 19 мај 2020
stefd1.jpgВо текот на изминатото деноноќие (18/19.2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид,  шест лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-2, Кичево-4). Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. Во истиот период, не се регистрирани нарушувања на јавниот ред и мир, кражби и сообраќајни незгоди. На подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници извршиле 28 контроли врз лица во изолација, 14 контрола врз лицата во самоизолација (Охрид-4, Струга-6, Кичево-3, Дебар-1) и 38 контроли на угостителски и други  објекти.
Читај повеќе...
 
Полицајци на велосипед повторно по охридските... PDF Печати Е-Маил
Охрид
вторник, 19 мај 2020
patrolapoliciska1q.jpgОд денес, СВР Охрид во своето редовно полициско работење, ја ангажира велосипедската полициска патрола. Предвидено е, патролата активно да се  вклучи во превентивното и репресивното полициско делување во централното градско подрачје но и во останатите делови од градот. Полициските службеници на велосипед, ќе работат и на реализација на кражби, спречување на вршење кривични дела и прекршоци, откривање и приведување на сторители на разни казнени дела, ќе преземаат мерки за одржување на јавниот ред и мир.По иницијатива на Канцеларијата за односи со јавноста, велосипедската полициска патрола, СВР Охрид ја воведе на 17 јули  2008 година, на што претходеше посебна обука за полициските службеници-велосипедисти за посебните техники на полициско велосипедско патролирање.
 
Почна уривањето на ѕидот во Градиште PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 18 мај 2020

urnatz1q.jpgДенес претпладне почна уривањето на нелегално изградениот ѕид кај авто кампот во Градиште.Според неофицијални информации објектот го рушела фирмата инвеститор „Самар тајм експорт импорт од Љубаништа“.

Читај повеќе...
 
Девет лица не ја почитувале забраната за... PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 18 мај 2020
stefd1.jpgВо текот на изминатото деноноќие (17/18.2020 година), за време на полицискиот час и спроведувањето на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид,  девет лица не ја почитувале забраната за движење (Охрид-3, Струга-4, Кичево-2). Тие се приведени и против нив ќе бидат поднесена кривична пријава по членот 206 од Кривичниот законик „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“. На 18.05.2020 година, во 03.30 часот,  Б.С.(37) од Кичево, на ул.ицата „Мехмед Мехмеди“ во алкохолизирана состојба, го нарушил јавниот ред и мир со викање и непристојно однесување. Тој е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
Читај повеќе...
 
Дивоградбата во "Градиште" веднаш да се урне,бара ВМРО PDF Печати Е-Маил
Охрид
понеделник, 18 мај 2020

zgrada12q.jpgарушувањето на светското природно и културно наследство на Охрид пред очите на Георгиески никако да запре.Георгиески зошто ја лажете јавноста или тоа веќе Ви премина во навика,се наведува на почетокот  на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

Читај повеќе...
 
<< Старт < Претходно 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Резултати 28 - 36 од 11412
Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

Слични теми

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive