Актуелно PDF Печати Е-Маил
Ергела олдтајмери вредна милиони преноќи во Охрид

Ергела олдтајмери вредна милиони преноќи во Охрид

Во Охрид вчера напладне пристигна ергела од 36 олдтајмери која ја предводеше „бентли суперспорт“ од 1923 година.  Најстарите се два автомобили од 1923, а останатите се од 1924, 1929, 1931, 1936. Се паркираа пред еден од најубавите охридски хотели „Јуник ресорт и спа“.

Градоначалникот ќе  приреди Ифтарска вечера

Градоначалникот ќе приреди Ифтарска вечера

Во пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески, во недела на 26-ти мај 2019 година со почеток во 20 часот на Градскиот плоштад „Чинар” ќе приреди Ифтарска вечера за граѓаните со муслиманска веросиповед.

Библиотеката го одбележа Денот  на Кирил и Методиј

Библиотеката го одбележа Денот на Кирил и Методиј

Денес во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека беше отворена изложба на литература посветена на животот и делото на просветителите.

Георгиески:Ќе нема компромис за нелегалните градби

Георгиески:Ќе нема компромис за нелегалните градби

Во Охрид има околу 700 нелегални градби, но за секоја дивоградба за која има кривична пријава ќе нема спас, па било чија да е, рече на градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, говорејќи за Нацрт-извештајот на УНЕСКО со кој се препорачува природното и културното нас...

Ново раководство на Клубот на млади при Црвен...

Ново раководство на Клубот на млади при Црвен...

Масовно, демократски, во позитивна атмосфера младите од Клубот на млади при Црвен крст Охрид на вчерашниот одлично организиран изборен процес избраа лидер и заменик лидер на Клубот на млади, координативно тело и претставник од Клубот на млади при Црвен крст Охрид во Сове...

Киднал затвореник од струшкиот затвор

Киднал затвореник од струшкиот затвор

На 22.05.2019 година, во полициската станица во Струга, овластено службено лице од   казнено поправна установа-затвор Струга, пријави дека на 21.05.2019 година во 21 часот и 50 минути, од затворот избегал С.А. кој бил на издржување на затворска казна.

Во Охрид се појави прво електрично возило

Во Охрид се појави прво електрично возило

Јавното претпријатие „Охридски комуналец“ прво во Охрид донесе електрично возило, кое ќе собира отпад од места непристапни за големите камиони. За комуналците беше вистинско мачење чистењето на тесните улички во стариот дел на градот.

Кривична за двајца измамници

Кривична за двајца измамници

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „фалсификување исправа“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево, поднесе кривична пријава против Р.Џ.( 49) од Охрид како и против М....

Библиотека-Настани  во чест на  Кирил и Методиј

Библиотека-Настани во чест на Кирил и Методиј

Денес во 12 часот во НУ. Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид  во организација на Почесниот конзулат на Руската Федерација д-р Ана Комарова ќе се одржи предавање за Свети Јован Шангајски и Сан Франциски, чудотворец и голем подвижник од 20 век.

Ќе се најде ли Охрид на листата на загрозено...

Ќе се најде ли Охрид на листата на загрозено...

Поради недоволниот напредок до решавањето на проблемите и земајќи ги предвид постојаните закани и големите инфраструктурни и развојни проекти, кои што претставуваат потенцијална опасност, УНЕСКО во најновиот извештај препорачува да го стави Природното и културното ...

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Ергела олдтајмери вредна милиони преноќи во Охрид
ergela2q.jpgВо Охрид вчера напладне пристигна ергела од 36 олдтајмери која ја предводеше „бентли суперспорт“ од 1923 година.  Најстарите се два автомобили од 1923, а останатите се од 1924, 1929, 1931, 1936. Се паркираа пред еден од најубавите охридски хотели „Јуник ресорт и спа“.
Читај повеќе...
 
Градоначалникот ќе приреди Ифтарска вечера
iftar1q.jpgВо пресрет на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам, градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески, во недела на 26-ти мај 2019 година со почеток во 20 часот на Градскиот плоштад „Чинар” ќе приреди Ифтарска вечера за граѓаните со муслиманска веросиповед.
Читај повеќе...
 
Библиотеката го одбележа Денот на Кирил и Методиј
marij1q.jpgДенес во пресрет на 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека беше отворена изложба на литература посветена на животот и делото на просветителите.
Читај повеќе...
 
Георгиески:Ќе нема компромис за нелегалните градби
denesniotpres1w.jpgВо Охрид има околу 700 нелегални градби, но за секоја дивоградба за која има кривична пријава ќе нема спас, па било чија да е, рече на градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, говорејќи за Нацрт-извештајот на УНЕСКО со кој се препорачува природното и културното наследство на Охридскиот Регион да се стави на Листата на загрозено светско наследство поради неодмерената градежна експанзија и загадување.Извештајот треба да биде разгледан на конференцијата на Комитетот за светско наследство во Баку од 30 јуни до 10 јули,пишува најлитаниот македонски сајт Сакам да кажам.
Читај повеќе...
 
Ново раководство на Клубот на млади при Црвен...
izblider1q.jpgМасовно, демократски, во позитивна атмосфера младите од Клубот на млади при Црвен крст Охрид на вчерашниот одлично организиран изборен процес избраа лидер и заменик лидер на Клубот на млади, координативно тело и претставник од Клубот на млади при Црвен крст Охрид во Советот на млади на Црвен крст на Македонија
Читај повеќе...
 
Киднал затвореник од струшкиот затвор
zatvor1qq.jpgНа 22.05.2019 година, во полициската станица во Струга, овластено службено лице од   казнено поправна установа-затвор Струга, пријави дека на 21.05.2019 година во 21 часот и 50 минути, од затворот избегал С.А. кој бил на издржување на затворска казна.
Читај повеќе...
 
Во Охрид се појави прво електрично возило
elektricno1aa.jpgЈавното претпријатие „Охридски комуналец“ прво во Охрид донесе електрично возило, кое ќе собира отпад од места непристапни за големите камиони. За комуналците беше вистинско мачење чистењето на тесните улички во стариот дел на градот.
Читај повеќе...
 
Кривична за двајца измамници
svrohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „фалсификување исправа“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево, поднесе кривична пријава против Р.Џ.( 49) од Охрид како и против М.М.(42)  за сторено казнено дело „злоупотрба на службена положба и овластување“.  
Читај повеќе...
 
Библиотека-Настани во чест на Кирил и Методиј

biblioteka300n.jpgДенес во 12 часот во НУ. Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид  во организација на Почесниот конзулат на Руската Федерација д-р Ана Комарова ќе се одржи предавање за Свети Јован Шангајски и Сан Франциски, чудотворец и голем подвижник од 20 век.

Читај повеќе...
 
СВР-Охрид за сообраќајката кај Кичево
svrohrid2q.jpgНа 20.05.2019 година во 13.55 часот, на магистралниот пат Кичево –Охрид, во близина на кракот за кичевското село Добреноец, се случи  сообраќајна незгода помеѓу патничките автомобили „Сузуки Марути“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Ј.С. (58) од селото Лавчани и возило „Волксфаген Пасат“ со кичевски ознаки, управувано од С.С. (30) од Кичево.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive